Download Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Album Chat
Strona główna Grupy Użytkownicy Twoje konto Statystyki Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Studio Ghibli
Autor Wiadomość
mira 
hidowskie dziecko

Wysłany: 2012-01-13, 22:53   Studio Ghibli

mira dostała zadanie z filmoznawstwa by napisać na zaliczenie esej... po długim czasie wymyślania tematu, przy "niewielkiej" pomocy dziobaka <3 w końcu coś jej przyszło do głowy i pisze o magii studia Ghibli :D Tak więc dziecko także pomyślało później i doszło do wniosku, że na forum o tematyce azjatyckiej nie może zabraknąć tematu o tej wspaniałej siedzibie papieża anime :D

Studio Ghibli jest japońskim studiem animacyjnym założonym przez reżyserów Miyazakiego Hayaoi, Takahatę Isao oraz producenta Suzukiego Tohio w 1985 roku. Jest to jedno z najbardziej znanych studiów animacji japońskiej na świecie. Jedno z ich dzieł, „Spirited Away- w Krainie Bogów” zdobyło Oscara w kategorii „animacja roku” . Jak do tej pory jest to jedyny film nieamerykański, który zdobył tę nagrodę. Przeważnie filmy z tego studia są autorstwa Miyazakiego (któremu muzykę zawsze komponuje Hisaishi Joe) oraz Takahaty, choć w dorobku studia są także animacje innych twórców.

Nausicaä z Doliny Wiatru 11 marca 1984 reż. Hayao Miyazaki
Laputa – podniebny zamek 2 sierpnia 1986 rez. Hayao Miyazaki
Grobowiec świetlików 16 kwietnia 1988 reż. Isao Takahata
Mój sąsiad Totoro 16 kwietnia 1988 reż. Hayao Miyazaki
Podniebna poczta Kiki 29 lipca 1989 reż. Hayao Miyazaki
Powrót do marzeń 20 lipca 1991 reż. Isao Takahata
Szkarłatny pilot 18 lipca 1992 reż. Hayao Miyazaki
Szum morza 3 maja 1993 reż. Tomomi Mochizuki
Szopy w natarciu 16 lipca 1994 reż. Isao Takahata
Szept serca 15 lipca 1995 reż. Yoshifumi Kondō
Księżniczka Mononoke 12 lipca 1997 reż. Hayao Miyazaki
Rodzinka Yamadów 17 lipca 1999 reż.Isao Takahata
Spirited Away: W krainie bogów 27 lipca 2001 reż. Hayao Miyazaki
Narzeczona dla kota 19 lipca 2002 reż. Hiroyuki Morita
Ruchomy zamek Hauru 20 listopada 2004 reż. Hayao Miyazaki
Opowieści z Ziemiomorza 29 lipca 2006 reż. Gorō Miyazaki
Ponyo 19 lipca 2008 reż. Hayao Miyazaki
Karigurashi no Arrietty 17 lipca 2010 reż. Hiromasa Yonebayashi
Kokuriko-zaka kara 16 lipca 2011 reż. Gorō Miyazaki

Co wy sądzicie o twórczości Miyazakiego, Takahaty i współtwórców studia Ghibli? Jakie są wasze ulubione animacje? Czy was urzekły? A może też takie, które nie przypadły Wam do gustu? Tak najogólniej- co sądzicie o Studiu Ghibli i jego dziełach?

Jeśli kiedyś opuścisz ten świat, pójdę i będę szukał Cię w twoim świecie

Kanako 

Wysłany: 2012-01-13, 23:00   

Widziałam jedynie Mój sąsiad Totoro, ale wiele słyszałam jak pewnie wszyscy ^^ Muszę kiedyś obejrzeć inne produkcje XD

necz

Wysłany: 2012-01-13, 23:12   

Moje ulubione produkcje z Ghibli które oglądałam po kilka razy, mam oryginalne, polskie wydania i na pewno do nich wrócę:

Mój sąsiad Totoro
Księżniczka Mononoke
Spirited Away: W krainie bogów
Ruchomy zamek Hauru

Oprócz tego widziałam też:

Nausicaä z Doliny Wiatru
Laputa – podniebny zamek
Podniebna poczta Kiki
Szkarłatny pilot
Narzeczona dla kota
Opowieści z Ziemiomorza

Te pozycje obejrzałam z większą (Kiki) lub mniejszą (Szkarłatny Pilot) przyjemnością, ale bez szczególnego zachwytu. Usiłowałam też oglądać Grobowiec Świetlików, jednak początek był tak przygnębiający, że dałam sobie spokój. Ogólnie uważam Miyazakiego za geniusza :P

Kuroi 
Mroczny Lord Neko Voldemort

Wysłany: 2012-01-14, 19:08   

mira napisał/a:
Co wy sądzicie o twórczości Miyazakiego, Takahaty i współtwórców studia Ghibli? Jakie są wasze ulubione animacje? Czy was urzekły? A może też takie, które nie przypadły Wam do gustu?

To ja odpowiem po kolei:
1. Dla mnie Miyazaki jest geniuszem...szkoda tylko, że większość ludzi nie docenia dzieł studia Ghibli tak samo jak np. Disneya, albo chociaż nie stawia obu studiów na równi -> stawiam tu nacisk na ludzi, którzy nie są zaznajomieni z animacją japońską i standardowo wrzucają wszystkie tego typu filmy/serie do "jednego worka" -__-"
2. Ulubione: Księżniczka Mononoke, Mój sąsiad Totoro, Ruchomy Zamek Hauru, Spirited Away: W krainie bogów i Ponyo
3. W twórczości Ghibli chyba najbardziej dpceniam muzykę i efekty włożone w świat pokazany w danej serii z naciskiem na krajobrazy i te udziwnione technologie np. projekt zamku Hauru, przedstawione lasy z Mononoke czy sama Dolina Wiatru w Nausicaa'e
4. Rodzinkę Yamadów i Opowieści z Ziemiomorza...te dwa najmniej mi przypadły do gustu

Lestat 
a-wampir

Wysłany: 2012-01-15, 17:02   

Widzę, że przede wszystkim królują cztery najlepsze tytuły studia Ghibli (te które wymieniła w pierwszej kolejności necz) i za nie naprawdę cenię Miyazaki'ego jak i resztę ekipy. Co do reszty filmów to widziałam: Opowieści z Ziemiomorza (czytałam dwa tomy serii, gorąco polecam!!), Podniebną pocztę Kiki oraz Grobowiec Świetlików, który dodałabym do tej wyższej półki. Mimo iż strasznie przygnębiający to ciekawy, zmuszający do myślenia, barwny. Na dwóch pozostałych, wymienionych przeze mnie tytułach nieźle się zawiodłam. Wynudziłam się strasznie... dlatego póki co postanowiłam odetchnąć od tych produkcji.

Z pewnością jednak studio ma się czym pochwalić. Wydaje mi się, że te filmy są bardziej przystępne dla dzieci jak i dorosłych i lepsze niż Disneya, ponieważ postaci nie są wypacykowane, ale naturalne. Sceny nie są przesłodzone xD Odnoszę też wrażenie, że pomimo straszniejszych postaci (baba jaga ? ze Spirited Away) nie ma tu scen tak bardzo brutalnych jak czasem w produkcjach Disneya, co jest ważnym szczegółem jeżeli chodzi o dzieci (okropne są te dzisiejsze kreskówki, gdzie przemoc to normalka :/). Nie znaczy to jednak, że mam coś przeciwko Diney'owi :) Jednocześnie produkcje SG mają w sobie coś z prawdziwego życia jak i z fantazyjnej bajki. Fenomenalny Totoro, Calucifer czy inne dziwne i zabawne wymysły studia Ghibli. Lubię kolorystykę tych filmów no i rzecz jasna muzykę! (''Isobel'' Bjork z Księżniczki Mononoke).

Ogólnie jestem fanką tego studia i z pewnością będę sięgać po więcej
oraz polecać innym ich produkcje :)

*Postępki* Tokyo Friends ep 4, Soredemo ep 3

Leesh 
Azjomaniaczka

Wysłany: 2012-01-16, 13:49   

Hmmmmm, troszku tego widziałam i sporo z nich lubię :) No to od początku:
1.Mój sąsiad Totoro
2. Księżniczka Mononoke
3. Spirited Away: W krainie bogów
4. Ruchomy zamek Hauru
5. Nausicaä z Doliny Wiatru
6. Laputa – podniebny zamek
7. Podniebna poczta Kiki
8. Narzeczona dla kota
9. Narzeczona dla kota - ciąg dalszy (no druga część)
Te mi się podobały. Jedne trochę bardziej inne troszkę mniej, ale lubię wszystkie wymienione.
Widziałam jeszcze:
1. Powrót do marzeń
2. Szept serca
te mnie trochę wynudziły, za mało było tam akcji, ale za to przedstawione problemy i przemyślenia, były bardzo życiowe.

Ogólnie to jak dla mnie Studio Ghibli robi najlepsze filmy animowane. Mają w sobie wiele magii i niesamowitości a przy okazji poruszają tematy związane z życiem, ludzkimi problemami, smutkami, radościami itp. itd. Kreska jest świetna, niezwykle dopracowana a zarazem subtelna. Muzyka dobrana do każdego filmu...... no moim zdaniem wręcz idealnie. Myślę, ze znowu sobie obejrzę jakiś film, bo z powodu tego tematu tak jakoś mnie na to naszło :D

kero

Wysłany: 2014-02-08, 10:53   

Widziałam większość filmów Studia Ghibli ale mój ulubiony to "Ruchomy zamek Hauru "
A z nowych wieści to to że najstarszy syn Hayao Miyazakiego, Goro, pracuje nad animowaną telewizyjną adaptacją powieści "Ronja, córka zbójnika" Astrid Lindgren. Serial wyprodukuje NHK, a jego premiera przypadnie późną jesienią 2014. Już nie mogę się doczekać bo to była moja ulubiona książka z dzieciństwa :o i bardzo ciekawa jestem jak to wyjdzie i czy dużo zmian wprowadzą ?

mira 
hidowskie dziecko

Wysłany: 2014-02-14, 13:54   

Mnie aktualnie zastanawia czy Miyazaki dostanie w tym roku Oscara :D Pewnie nie, bo ostatnio jak dostał to się nie pojawił na rozdaniu, ale ciekawość jest :D

A co do jego syna, to także jestem ciekawa jak mu pójdzie. Bycie synem kogoś tak genialnego chyba nie jest łatwe~

kero

Wysłany: 2014-07-06, 10:51   

Studio Ghibli opublikowało wideo promujące swój nowy film "When marnie was there " Reżyserem nadchodzącej produkcji jest Hiromasa Yonebayashi, wcześniej odpowiedzialny za Sekretny Świat Arietty. Film będzie adaptacją książki Joan G. Robinson pod tym samym tytułem. Będzie to także pierwszy film Ghibli bez ingerencji Hayao Miyazakiego i Isao Takahaty. Zapowiada się na świetny film już nie mogę się doczekać :o

Trailer:

http://www.youtube.com/watch?v=UCAjMGl1mJg

mira 
hidowskie dziecko

Wysłany: 2014-07-07, 10:51   

sama jestem ciekawa jak im to wyjdzie. Słyszałam o tym projekcie i sama nie wiem co mam o tym myśleć, bo z jednej strony fajnie, że w końcu dają swoim następcom wolną rękę, ale z drugiej jest obawa czy poradzą sobie bez Miyazakiego i Takahaty.
Zapowiada się ładnie, tak więc tym bardziej nie mogę się doczekać :D

kero

Wysłany: 2014-08-14, 12:24   

Legendarny reżyser ze Studia Ghibli, Hayao Miyazaki, zapowiedział powrót z emerytury i pracę nad nowym filmem - takie informacje podał Toshio Suzuki, wieloletni producent ze Studia.
Hayao Miyazaki wraca z emerytury i planuje nowy film :pokłon: co za człowiek widać już odpoczął na tej emeryturze i zaczął się mocno nudzić że postanowił wrócić :XD:
Studio Ghibli doświadcza własnie pewnych finansowych problemów. To może być przyczyną powrotu Miyazakiego na plac boju. Według słów Suzukiego, reżyser ma pracować nad krótkim filmikiem dla Muzeum Ghibli w Mitace (Tokio). Producent powiedział także, że trwają prace nad restrukturyzacją Studia. "Kocham filmy, które Studio Ghibli wyprodukowało przez lata i naprawdę smutne jest oglądanie firmy w tak kłopotliwym położeniu. Mam nadzieję, że uda im się coś wymyślić i doprowadzić studio ponownie do pełni świetności. Co do Miyazakiego, zasłużył na emeryturę - na którą zapracował - ale jeśli wróci i stworzy nowy film, nie będę narzekał."
Już się cieszę na nowe filmy Mistrza jeżeli to faktycznie prawda będzie :D

mira 
hidowskie dziecko

Wysłany: 2014-08-14, 12:32   

A jednak okazuje się, że na emeryturę można iść wiele razy :D
Na nowy film się cieszę, ale słyszałam też, że Miyazaki i Takahata zawiesili działalność studia. Nie wiem czy to prawda, więc pytam tutaj czy ktoś coś wie na ten temat?

kero

Wysłany: 2016-01-14, 23:13   

"When Marnie was there" ten świetny film został nominowany do Oscara :tralala: :o :D
Gratulacje :pokłon: :kiss:

Odpowiedz do tematu