AVI ReComp dla opornych

Awatar użytkownika
Jenny-rose
Dinozaur
Posty: 170
Rejestracja: 01 lip 2010, 22:54
Kontakt:

AVI ReComp dla opornych

Post autor: Jenny-rose »

Dzień dobry, dzisiejszy wykład będzie dotyczył...

Obrazek

AVI RECOMP DLA OPORNYCH

AVI ReComp to kolejny program z serii „tych programów na A”, które przyda się wam poznać. Szczególnie w przypadku jeśli zamierzacie zajmować się hardsubem teledysków lub filmów. AVI ReComp służy właśnie temu magicznemu procesowi w czasie którego z dwóch plików robi się jeden~.
Zanim zaczniemy naszą przygodę z nim możecie ściągnać go np. z tej strony

HARDSUB
FAQ
Ostatnio zmieniony 04 lip 2010, 23:29 przez Jenny-rose, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jenny-rose
Dinozaur
Posty: 170
Rejestracja: 01 lip 2010, 22:54
Kontakt:

Post autor: Jenny-rose »

HARDSUB


W czasie instalacji program zapewne zapyta was o zainstalowanie serii sterowników i innych małych programów typu AviSynth etc. Najlepiej od razu zgodzić się na wszystkie, żeby potem nie głowić się dlaczego coś nie działa/plik się psuje etc.

Po instalacji powinniście zastać taki widok:

Obrazek

Jaki bałagan na pulpicie pff. Przy uruchomieniu ReComp może zapytać o aktualizację. Nie musicie się na nią zgadzać bo nie wiadomo czy od nowej wersji akurat twórcy nie zrobią jakieś numeru z kodem seryjnym i program nie zacznie sklejać np. tylko pierwszych dwóch minut filmu lol.

Program sam krok po kroku oprowadza nas po procesie hardsubowania przez kolejne zakłądki:


ŹRÓDŁO I PRODUKT


Obrazek

Czyli to co wkładacie i to co dostaniecie

1 – plik źródłowy. Tak, jest to AVI. Jak sama nazwa programu wskazuje, hardsuby zazwyczaj robi się z tego formatu. Jeśli filmik który ściągnęliście akurat nie jest w AVI możecie go skonwertować np. za pomocą Any Video Converter (o nim w innym tutorialu)

2 – plik docelowy: musicie określić jego ścieżkę i nazwę zanim rozpoczniecie pracę. Poniżej znajduje się również przewidywana wielkość pliku.

UWAGA: Rozmiar ustawia się automatycznie na ten sam co plik źródłowy, jednak jeśli zamierzacie robić z plikiem coś więcej (np. zmienić rozmiar na większy) polecam wpisać kilka MB większą wartość docelową

3 – a to są wszystkie dane waszego filmu. Mogą się przydać przy pracy z innymi programami ponieważ podają szczegółowo wszystkie wartości pliku

Po załadowaniu pliku i określeniu jego docelowych parametrów przechodzimy do zakładki Dodatki.

DODATKI

Tutaj zaczyna się zabawa lol.

Obrazek

1 – Rozdzielczość, jest to bardzo fajna funkcja AVI ReCompa która pozwala na dopasowanie rozdzielczości pliku przez jego przycięcie lub skalownie do nowych wymiarów. Przy skalowaniu dobrze skorzystać z opcji zachowania proporcji, żeby obraz się nam nie rozjechał

2 – Czarne pasy, kolejna ciekawa funkcja pozwalająca na dodanie tzw. Czarnych pasów do video. Przydatna przy hardsubie teledysków (plik można przygotować wcześniej. Napisy (szczególnie karaoke) lepiej się prezentują na czarnym tle i nie włażą na teledysk)

3 – Dźwięk, pozwala na zmiane parametru ściężki dźwiękowej. Zazwyczaj ta opcja w ogóle się nie przydaje dlatego można zostawić ją w spokoju

4 – Napisy, czyli to co nas najbardziej interesuje w hardsubie. Zaznaczamy opcję Włącz/Wyłącz a potem wybieramy Otwórz napisy. Wybrane napisy możemy „podejrzeć” w ustawieniach. Nie przejmujcie się jeśli na tym etapie napisy na podglądzie będą miały inne wartości stylu, ważne żeby działały.

5 – Logo, pozwala na dodanie graficznego loga (UWAGA: obsługuje tylko format *.bmp!) W ustawieniach możecie określić pozycję loga, jego przeźroczystość oraz czas w którym się pojawia. Przykładowo wygląda to tak (eito see SMAP pornz!)

Obrazek


USTAWIENIA

Obrazek

W tym miejscu interesuje nas tylko przypilnowanie czy włączona jest opcja Użyj trybu Turbo – niezależnie od kompa AVI ReComp zawsze zjeżdża trochę procesor dlatego warto skorzystać z tego parametru – przyspiesza on cały proces i nieznacznie (ale zawsze) odciąża komputer.


KOLEJKA

Obrazek

A to ostatni etap naszej pracy z programem. Po przejściu przez kolejne etapy dodajemy projekt do kolejki przez Dodaj pracę.

UWAGA: Korzystajcie z opcji podglądu! Choćby dlatego, żeby zobaczyć, czy efekt końcowy będzie na pewno zgodny z waszymi oczekiwaniami, czy coś gdzieś się nie posypało z napisami, czy po zmianie rozdzielczości obraz się nie „rozjechał” itp. Setki razy tego nie sprawdziłam i później musiałam hardsubować wszystko od nowa.

Kiedy uznamy że wszystko jest OK klikamy opcję Start i grzecznie czekamy, aż program skończy pracę. Hardsubowanie odbywa się na dwóch etapach. Po ukończeniu pracy w folderze docelowym oprócz gotowego pliku mogą znaleźć się pliki pomocnicze programu – możecie je od razu wyrzucić.

Kilka ogólnych uwag:
• W zależności od waszego komputera proces hardsubowania może zając kilka minut albo nawet kilka godzin
• Program zajmuje dużo pamięci dlatego jeśli wasz sprzęt jest raczej średni radzę przy okazji wyłączyć wszystkie cięższe programy: przeglądarki, komunikatory, odtwarzacze. Inaczej zjedziecie sobie procesor (tak jak mi się to już raz udało lol)
Ostatnio zmieniony 04 lip 2010, 23:20 przez Jenny-rose, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Jenny-rose
Dinozaur
Posty: 170
Rejestracja: 01 lip 2010, 22:54
Kontakt:

Post autor: Jenny-rose »

FAQ

AVI SIĘ NIE ŁADUJE
Oto mój problem: ładuje plik źródłowy (jest w formacie AVI) ale wyskakuje błąd i program nie chce go konwertować!
Najwidoczniej plik jest zepsuty. Nie ma się co przejmować, najlepiej albo ściągnąć go jeszcze raz albo skonwertować Any Video Converterem (lub jakimkolwiek innym programem) znowu do formatu AVI i spróbować jeszcze raz/
Awatar użytkownika
Jenny-rose
Dinozaur
Posty: 170
Rejestracja: 01 lip 2010, 22:54
Kontakt:

Post autor: Jenny-rose »

tutorial gotowy. Tutaj też możecie zgłaszać swoje pytania
ODPOWIEDZ